آموزش 0 تا 100 NFT

توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟
توکن‌های غیرقابل تعویض (NFTs) دارایی‌های رمزنگاری روی یک بلاک چین با کدهای شناسایی منحصر به فرد و ابرداده‌هایی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.
برخلاف ارزهای رمزنگاری شده، نمی توان آنها را به صورت معادل معامله کرد یا مبادله کرد. این با توکن های قابل تعویض مانند ارزهای رمزنگاری شده متفاوت است، که با یکدیگر یکسان هستند و بنابراین می توانند به عنوان رسانه ای برای معاملات تجاری عمل کنند.
اگر میخواهید در حوزه NFT کار کنید لازم است حتما دوره NFT را گذرانده باشید
آشنایی با توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)
NFT ها از استاندارد ERC-721 تکامل یافته اند. ERC-721 که توسط برخی از همان افراد مسئول قرارداد هوشمند ERC-20 توسعه یافته است، حداقل رابط - جزئیات مالکیت، امنیت و ابرداده - مورد نیاز برای تبادل و توزیع توکن‌های بازی را تعریف می‌کند. استاندارد ERC-1155 با کاهش هزینه‌های تراکنش و ذخیره‌سازی مورد نیاز برای NFTها و دسته‌بندی انواع مختلف توکن‌های غیرقابل تعویض در یک قرارداد، مفهوم را فراتر می‌برد.
NFT ها پتانسیل استفاده از چندین مورد را دارند. به عنوان مثال، آنها وسیله ای ایده آل برای نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات و آثار هنری هستند. از آنجایی که NFT ها مبتنی بر بلاک چین هستند، می توانند برای حذف واسطه ها و ارتباط هنرمندان با مخاطبان یا مدیریت هویت کار کنند. NFT ها می توانند واسطه ها را حذف کنند، معاملات را ساده کنند و بازارهای جدیدی ایجاد کنند.
بیشتر بازار فعلی NFT ها حول اقلام کلکسیونی ، مانند آثار هنری دیجیتال، کارت های ورزشی ، و چیزهای کمیاب متمرکز شده است. شاید پر هیاهوترین فضای NBA Top Shot باشد، مکانی برای جمع آوری لحظات غیرقابل تعویض NBA به شکل کارت دیجیتال. برخی از این کارت ها میلیون ها دلار فروخته شده اند.2اخیراً، جک دورسی، عضو توییتر ( TWTR ) پیوندی به نسخه توکن شده اولین توییتی که تا کنون منتشر شده است، در توییتر منتشر کرده است که در آن نوشته است: "فقط من twttr را راه اندازی کردم." نسخه NFT اولین توییت تا کنون بیش از 2.9 میلیون دلار فروخته شد.
NFT ها چگونه کار می کنند
NFT ها از طریق فرآیندی به نام minting ایجاد می شوند که در آن اطلاعات NFT بر روی یک بلاک چین منتشر می شود. در سطح بالا، فرآیند ضرب کردن مستلزم ایجاد یک بلوک جدید، اعتبارسنجی اطلاعات NFT توسط اعتبارسنجی و ثبت اطلاعات است. این فرآیند ضرب اغلب مستلزم ترکیب قراردادهای هوشمند است که مالکیت و مدیریت قابلیت انتقال NFT را تعیین می کند.
همانطور که توکن ها ضرب می شوند، یک شناسه منحصر به فرد به آنها اختصاص داده می شود که مستقیماً به یک آدرس بلاک چین مرتبط است. هر توکن یک مالک دارد و اطلاعات مالکیت (یعنی آدرسی که توکن ضرب شده در آن قرار دارد) در دسترس عموم است. حتی اگر 5000 NFT از یک آیتم دقیقاً ضرب شده باشد (یعنی بلیط های ورودی عمومی برای یک جشنواره موسیقی)، هر یک از بلیط ها یک شناسه منحصر به فرد دارند و می توانند از یکدیگر متمایز شوند.
بلاک چین و قابلیت جابجایی
مانند پول فیزیکی، ارزهای رمزنگاری شده معمولاً از منظر مالی قابل تعویض هستند، به این معنی که می توان آنها را با یکدیگر مبادله یا مبادله کرد . به عنوان مثال، یک بیت کوین همیشه از نظر ارزش با بیت کوین دیگر در یک صرافی مشخص برابر است، درست مانند اینکه هر اسکناس دلاری ارز ایالات متحده ارزش مبادله ای ضمنی 1 دلار دارد. این ویژگی تغییرپذیری، ارزهای دیجیتال را به عنوان یک رسانه امن تراکنش در اقتصاد دیجیتال مناسب می کند.
با این حال، به دلیل توانایی بلاک چین برای ذخیره و برقراری ارتباط عمومی تاریخچه تراکنش ها، همه توکن ها یا کوین های یک ارز دیجیتال مشخص یکسان نیستند. برای مثال، افراد ممکن است برای داشتن بیت کوینی که قبلاً متعلق به ایلان ماسک بوده یا سکه ای که قبلاً هرگز معامله نشده بود، حق بیمه پرداخت کنند. مشابه آنچه که یک پنی گندم فولادی ایالات متحده در سال 1944 فقط 0.01 دلار ارزش دارد، کلکسیونرها مایلند برای چیزی منحصر به فرد بسیار بیشتر بپردازند.
به همین دلیل، NFT ها با منحصر به فرد و غیرقابل جایگزین کردن هر توکن، الگوی رمزنگاری را تغییر می دهند، در نتیجه نمی توان یک توکن غیرقابل تعویض با دیگری برابر کرد. آنها نمایش دیجیتال دارایی ها هستند و به پاسپورت های دیجیتال تشبیه شده اند زیرا هر توکن دارای هویت منحصر به فرد و غیرقابل انتقالی است تا آن را از سایر نشانه ها متمایز کند. آنها همچنین توسعه پذیر هستند، به این معنی که شما می توانید یک NFT را با دیگری ترکیب کنید تا یک NFT سوم و منحصر به فرد ایجاد کنید.

درست مانند بیت کوین، NFT ها همچنین حاوی جزئیات مالکیت برای شناسایی آسان و انتقال بین دارندگان توکن هستند. مالکان همچنین می‌توانند متادیتا یا ویژگی‌های مربوط به دارایی را در NFT اضافه کنند. به عنوان مثال، توکن هایی که نشان دهنده دانه های قهوه هستند را می توان به عنوان تجارت منصفانه طبقه بندی کرد. یا، هنرمندان می توانند آثار هنری دیجیتال خود را با امضای خود در فراداده امضا کنند.
نمونه هایی از NFT ها
شاید معروف ترین مورد استفاده برای NFT ها، استفاده از cryptokitties باشد. cryptokitties که در نوامبر 2017 راه اندازی شد، نمایش های دیجیتالی گربه ها با شناسه های منحصر به فرد در بلاک چین اتریوم هستند. هر بچه گربه منحصر به فرد است و قیمتی در اتر دارد. آنها در بین خود تولید مثل می کنند و فرزندان جدیدی تولید می کنند که در مقایسه با والدین خود دارای ویژگی ها و ارزش های متفاوتی هستند.
ظرف چند هفته کوتاه پس از راه‌اندازی، cryptokitties طرفداران زیادی پیدا کردند که 20 میلیون دلار اتر برای خرید، تغذیه و پرورش آنها خرج کردند. برخی از علاقه مندان حتی بیش از 100000 دلار برای این تلاش خرج کردند.6اخیراً، Bored Ape Yacht Club به دلیل قیمت‌های بالا، دنبال‌کنندگان افراد مشهور، و سرقت‌های سرشناس برخی از 10000 NFT خود، توجه بحث‌برانگیزی را به خود جلب کرده است.78
اگرچه موارد استفاده از cryptokitties و Bored Ape Yacht Club ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، سایر موارد پیامدهای تجاری جدی تری دارند. به عنوان مثال، NFT ها در معاملات سهام خصوصی و همچنین معاملات املاک و مستغلات استفاده شده اند.9یکی از پیامدهای فعال کردن چندین نوع توکن در یک قرارداد، توانایی ارائه امانی برای انواع مختلف NFTها - از آثار هنری گرفته تا املاک و مستغلات - در یک تراکنش مالی واحد است.
چرا NFT ها مهم هستند
توکن‌های غیرقابل تعویض، تکامل مفهوم نسبتاً ساده ارزهای دیجیتال هستند. سیستم‌های مالی مدرن شامل سیستم‌های تجاری پیچیده و وام برای انواع مختلف دارایی، از املاک و مستغلات گرفته تا قراردادهای وام و آثار هنری است. با فعال کردن نمایش دیجیتال دارایی های فیزیکی، NFT ها گامی رو به جلو در اختراع مجدد این زیرساخت هستند.
مطمئناً، ایده نمایش دیجیتالی دارایی‌های فیزیکی جدید نیست و استفاده از شناسایی منحصر به فرد نیست. با این حال، هنگامی که این مفاهیم با مزایای یک بلاک چین مقاوم در برابر دستکاری قراردادهای هوشمند ترکیب می‌شوند، به نیرویی قوی برای تغییر تبدیل می‌شوند.
شاید واضح ترین مزیت NFT ها کارایی بازار باشد. تبدیل یک دارایی فیزیکی به دارایی دیجیتال، فرآیندها را ساده می کند و واسطه ها را حذف می کند. NFT هایی که آثار هنری دیجیتال یا فیزیکی را در یک بلاک چین نشان می دهند، نیاز به عوامل را برطرف می کنند و به هنرمندان اجازه می دهند که مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند فرآیندهای تجاری را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک NFT برای یک بطری شراب، تعامل بازیگران مختلف در زنجیره تامین را آسان‌تر می‌کند و به ردیابی منشأ، تولید و فروش آن در کل فرآیند کمک می‌کند. شرکت مشاوره Ernst & Young قبلاً چنین راه حلی را برای یکی از مشتریان خود ایجاد کرده است.
توکن های غیر قابل تعویض نیز برای مدیریت هویت عالی هستند. گذرنامه های فیزیکی را در نظر بگیرید که باید در هر نقطه ورودی و خروجی ارائه شوند. با تبدیل گذرنامه های فردی به NFT، که هر کدام دارای ویژگی های شناسایی منحصر به فرد خود هستند، می توان فرآیندهای ورود و خروج را برای حوزه های قضایی ساده کرد. با گسترش این مورد استفاده، NFT ها می توانند یک هدف مدیریت هویت را در قلمرو دیجیتال نیز انجام دهند.
NFT ها در دنیای واقعی و مجازی
NFT ها همچنین می توانند با تقسیم دارایی های فیزیکی مانند املاک و مستغلات، سرمایه گذاری را دموکراتیک کنند. تقسیم دارایی دیجیتالی املاک و مستغلات بین چندین مالک بسیار ساده تر از یک دارایی فیزیکی است. این اخلاق نشانه گذاری نباید به املاک و مستغلات محدود شود. می تواند به دارایی های دیگر مانند آثار هنری نیز گسترش یابد. بنابراین، یک تابلو همیشه نیازی به داشتن مالک واحد ندارد. معادل دیجیتالی آن می تواند صاحبان متعددی داشته باشد که هر کدام مسئول کسری از نقاشی هستند. چنین ترتیباتی می تواند ارزش و درآمد آن را افزایش دهد.
هیجان انگیزترین امکان برای NFTها در ایجاد بازارها و اشکال جدید سرمایه گذاری نهفته است. قطعه ای از املاک و مستغلات را در نظر بگیرید که به چندین بخش تقسیم شده است، که هر کدام دارای ویژگی ها و انواع ملک متفاوت است. یکی از بخش ها ممکن است در کنار یک ساحل باشد در حالی که دیگری در یک مجتمع تفریحی است و دیگری یک منطقه مسکونی است. بسته به ویژگی های آن، هر قطعه زمین منحصر به فرد است، قیمت متفاوتی دارد و با NFT نشان داده می شود. تجارت املاک و مستغلات که یک امر پیچیده و بوروکراتیک است، می تواند با ترکیب ابرداده های مرتبط در هر NFT منحصر به فرد ساده شود.
Decentraland ، یک پلتفرم واقعیت مجازی در بلاک چین اتریوم، قبلاً چنین مفهومی را پیاده سازی کرده است.12همانطور که NFT ها پیچیده تر می شوند و در زیرساخت های مالی ادغام می شوند، ممکن است بتوان همان مفهوم قطعه های زمین توکن شده (از نظر ارزش و مکان متفاوت) را در دنیای فیزیکی پیاده سازی کرد.
چند نمونه از توکن های غیر قابل تعویض چیست؟
توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند هر دارایی را به صورت دیجیتالی نشان دهند، از جمله دارایی‌های آنلاین مانند آثار هنری دیجیتال و دارایی‌های واقعی مانند املاک و مستغلات. نمونه‌های دیگری از دارایی‌هایی که NFT می‌توانند نشان دهند شامل موارد درون بازی مانند آواتارها، کلکسیون‌های دیجیتال و غیر دیجیتال، نام‌های دامنه و بلیط‌های رویداد است.
چگونه می توانم NFT بخرم؟
بسیاری از NFT ها را فقط می توان با اتر خریداری کرد، بنابراین داشتن مقداری از این ارز دیجیتال – و ذخیره آن در یک کیف پول دیجیتال – معمولا اولین قدم است. سپس می توانید NFT ها را از طریق هر یک از بازارهای آنلاین NFT، از جمله OpenSea، Rarible، و SuperRare خریداری کنید.
آیا NFT ها ایمن هستند؟
توکن‌های غیرقابل تعویض، که از فناوری بلاک چین درست مانند ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، عموماً ایمن هستند. ماهیت توزیع شده بلاک چین ها، هک NFT ها را دشوار (اگرچه غیرممکن نیست) می کند. یکی از خطرات امنیتی برای NFT ها این است که اگر پلتفرم میزبان NFT از کار بیفتد، ممکن است دسترسی به توکن غیرقابل تعویض خود را از دست بدهید.
غیر قابل تعویض به چه معناست؟
تعویض پذیری یک اصطلاح اقتصادی است که قابلیت تعویض کالاهای خاص را توصیف می کند. به عنوان مثال، یک بشکه نفت قابل تعویض (قابل تعویض/غیر قابل تشخیص) از هر بشکه نفت دیگر است. یک اسکناس دلار نیز برابر با هر اسکناس دلار دیگری (یا 4 چهارم و غیره) است. غیرقابل تعویض این است که چنین مواردی منحصر به فرد یا قابل تشخیص باشد. به عنوان مثال، اگر قرار باشد یک اسکناس دلاری بردارید و آن را بکشید و توسط یک هنرمند مشهور امضا شود، منحصر به فرد می شود - بر خلاف سایر اسکناس های دلار، و شاید ارزش آن بیشتر از ارزش اسمی آن باشد.
خط پایان
توکن‌های غیرقابل تعویض، نمایش‌های دیجیتالی و منحصربه‌فردی از دارایی‌هایی هستند که بر روی یک بلاک چین زندگی می‌کنند. همانطور که جهان بررسی می کند که چگونه دفتر کل توزیع شده و تغییرناپذیر می تواند تراکنش را ایمن تر و سریع تر کند، NFT ها نقش مهمی در این فرآیند دارند. این دارایی ها دارای تاریخچه تراکنش های خود هستند، پتانسیل لازم برای ساده سازی تجارت را دارند و سنگ بنای دنیای دیجیتال در حال ظهور هستند.

منبع: metaversyab.com

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “آموزش 0 تا 100 NFT”

Leave a Reply

Gravatar